‘Benim Babam Denizci’- Ayrılığı Çocuklara Anlatmak

Bir denizci eşi olarak, ayrılığın ve uzakta olmanın zorluklarını yaşıyorum. Benim gibi birçok denizci eşi de aynı şeyleri yaşıyor. Yetişkin olarak bir süre sonra daha iyi başa çıkmaya başlıyoruz. Ancak çocuklara bunu anlatmak ve onlarla birlikte bu süreci atlatmak kolay olmuyor. Bu yazıda çocukları nasıl hazırlamalıyız ve neler yapmalıyız konusunda bilgilendirme yapmak istedim.

 1. Çocukların ayrılığa kendilerini hazırlayabilmesi için, çocuğun mutlaka birkaç gün önceden duruma hazırlanması gerekmektedir. Babanın gidiş için hazırlık yapmaya başladığı süreçte, çocuklar da bilgilendirilmelidir. Baba gideceği yerin fotoğraflarını gösterebilir, nasıl bir yerde kalacağını tarif edebilir, orada hangi işleri yapacağının bilgisini verebilir. Aynı zamanda, çocuğu telefonla arayacağını, onun evde veya okulda neler yaptığını merak edeceğini, küçük sohbetlerinin mutlaka olacağı bilgisini de vermelidir.   Babadan ayrılmakta çok zorlanan çocuklarda, babanın gitmeden önce çocuğa onun için değerli olan küçük bir şey bırakması, ya da onun için yaptığı güzel bir resmi bırakması da çocuğun babayla bağını devam ettirmesine yardımcı olacaktır.
 2. Çocuklar 5-6 yaş civarında coğrafi konumu ve zaman kavramını daha iyi anlamaya başlarlar. Bu yaştan itibaren çocukları bilgilendirirken, bir haritadan ve takvimden yararlanılabilirsiniz. Baba harita üzerinden nerede olacağını işaretleyebilir, uzaklığı anlatabilir. Bu yaştaki çocuklar tarihleri soyut olarak algılamakta zorlanırlar. Bu nedenle takvime, her akşam bir çarpı, koyarak, görsel olarak ne kadar zaman kaldığını somut hale getirebilirsiniz. Çocuk babanın gelişini takvimdeki kutuları takip ederek, anlayabilir.
 3. Küçük yaş çocuklarda zaman ve uzaklık kavramı tam olarak oluşmadığından, babanın nerede olduğu ve ne zaman geleceği bilgisini anlaması zordur. 3-4 yaş gibi küçük yaş çocuklarda daha basit bir görsel hazırlayarak, babanın gelişine ne kadar kaldığını gösterebilirsiniz. Ancak bu yaş çocuklar daha çok ‘Nerede? Ne zaman gelecek? Neden gelmiyor?’ gibi soruları sıklıkla sorabilir. Evinizdeki oyuncakları kullanıp, çocuğunuza bunu bir hikaye gibi anlatabilirsiniz. ‘Deniz’in babası, böyle büyük denizlerdeki büyük gemileri kullanıyor, onları böyle sürüyormuş. Gemiye giderken de oğlu Deniz’i evinde annesiyle birlikte bırakıyormuş.  Oğlunu çok seviyor, çok özlüyormuş, onu bıraktığı için üzülüyormuş.  Oğlu da babası giderken üzülürmüş ve onu çok özlermiş. Ama gemi küçük çocuklar için uygun bir yer değilmiş. Ama baba her özlediğinde, oğlunu ararmış. Ona sürprizler yollarmış.’  gibi bir hikaye anlatılabilir. Bunun yanı sıra belirli zamanlarda çocuğa küçük sürprizler verilerek babanın yolladığı söylenebilir. Böylece çocuk önemsendiğini ve düşünüldüğünü hisseder. Eğer imkan varsa, babanın düzenli aralıklarla çocuğunu araması da bağın devam etmesi açısından önemlidir.
 4. Babanın ayrılmadan önce çocuğun bulabileceği küçük notlar veya resimler bırakması da çocukların hoşuna gidecek ve bu süreci daha rahat atlatma konusunda yardımcı olacaktır.
 5. Çocuğunuzu sürece hazırlasanız bile, çocuğunuzun da sizin gibi duygusal bir süreçten geçmesi aslında çok doğaldır. Kimi çocuklar bunu daha çok içine kapanarak, sessizleşerek gösterirken, kimi çocuklar ise daha çok hırçın davranarak ya da öfkelenerek gösterebilir. Bu süreçte, çocuğunuzun alışması için fırsat tanımak ve sabırlı olmak önemlidir. Çocuğunuzun duygularını anladığınızı gösterebilirsiniz. ‘Baban gittiği için, öfkelisin ve üzülüyorsun, biliyorum’ diyerek onu anladığınızı gösterebilirsiniz. Kendi duygularınızdan da bahsedebilirsiniz.
 6. Baba gittikten sonra da ev içindeki rutinin aynı şekilde devam etmesi önemlidir. Ev ortamında yaşanan belirsizlik ve düzensizlik çocuğun bu süreci daha zor yaşamasına neden olabilir. O nedenle, ev ortamındaki uyku ve yeme düzeninin aynı şekilde devam etmesi, kuralların uygulanıyor olması önemlidir. Örneğin, çocuk duygusal davrandığı için birlikte yatmak, rutin dışı bir davranıştır ve baba geldiği zaman alışkanlıkları değiştirmek daha zor olacaktır.
 7. Çocuğunuzla birlikte büyük bir kağıda ‘baba gelince yapılacaklar listesi’ oluşturmak da çocuğa hem umut verecek hem de çocuğu motive edecektir. Zaman zaman listenize eğlenceli şeyler ekleyebilirsiniz. Baba geldiği zaman da birlikte bu listeyi gerçekleştirebilirler.

 

Babanın ayrılığı, çocuklar da farklı davranışlara yol açabilmektedir. Ancak, bunun bir aydan daha uzun süre devam ettiği durumlarda mutlaka yardım alınması gerekmektedir.

Uzm.Psk.Sedef Güngör

‘Benim Babam Denizci’- Ayrılığı Çocuklara Anlatmak” üzerine 4 düşünce

 1. Tezgül özkılıç

  Kızım5 yasında babası gemici babayla pek bagdaşamıyor sürekli eşim sen terbiyesissin deyip 2 defada tokat attı kızıma ve çocuk zaten doğduğundan beri 8 kere gördü eşimi sürekli akrabasının kızıyla kıyaslıyor veya 3 yas ndaki kız kardesinle kıyaslıyor ve kızım sürekli gitsin babam evimizden diyerek ağlıyor babası gemiye gittik inden kızımı telefonla aradığında kızım telefona gelmiyor ve konuşmak istemiyor zorluyorum konuşması için bunun doru olmadığını biliyorum küçük kızım babayı çok seviyor çok mutlu ama büyük kızım çok hırçın oluyor babası gelince sürekli kavga var evde nasıl davranmalıyım ben kavgadan bıktıgım için annenin evinde kalıyorum cocuklarımla elimden uzak ancak böyle çare bula biliyorum eşim sürekli evde hiç bizimle bişey yapmak istemiyor sürekli kaçıyor bizden her yere yanlız gidiyor biz zaten onu görmüyoruz bide böyle yapınca biz 3 kişilik bir hayat yaşamayı Örendik her yıl tatile eşimsiz gidiyoruz gelmiyor bizim evliliğimiz bitmek üzere herhalde ben ilgi alaka bekliyorum o ayrı bir dünya biter yakında çocuklarlada böyle olunca idare edecek pek bişey kalmıyor bana hakaret duymak için evlenmedimki mutsuz oluyoruz çoğunluk bakalım nolucak bu gidişat ne öldürüyor ne güldürüyor

  Cevapla
  1. Sedef Güngör Yazar

   Merhaba, maalesef ki kızınız babadan fiziksel olarak yoksun kaldığı gibi, duygusal olarak da yoksun kalmış. Baba, kızıyla iyi bir ilişki geliştiremediği gibi, ona duygusal olarak baskı yapmış. Sürekli ‘sen iyi değilsin, kötüsün ve yetersizsin’ mesajlarını vermiş. Bu nedenle kızınızın hırçın, öfkeli ve olumsuz davranışlar sergilemesi aslında çok normal.Siz de bu durumdan çok yorulmuş ve çok üzülmüşsünüz. Eminim ki sizin durumunuzdan da olumsuz yönde etkileniyorlardır. İlk olarak ilişkinizle ilgili sağlıklı bir karar almak için destek almanızı öneririm. Siz sağlıklı bir karar alıp, o yorgunluk ve üzüntüden çıkabilirseniz çocuklara da çok iyi gelecektir. Daha sonrasında 5 yaşındaki kızınızın babayla yaşadığı sıkıntılardan kurtulması için destek almanızı öneririm. Çünkü babanın verdiği mesajlar çok olumsuz, çocuğunuz bu mesajları kaydediyor ve ileride de bunun huzursuzluğunu ve mutsuzluğunu yaşayacaktır. Bir şeyleri değiştirmek için adım atmak kolay değil, ama eşiniz sizden çok kopuk ve ilişkiniz çok uzak, daha fazla üzülmemek için, kendiniz için sağlıklı kararlar vermenizi öneririm.

   Cevapla
 2. Poyraz

  Merhalar kızım 4 yaşını doldurdu ve kreşe gidiyor. Baba kavramını bilmiyor. Babası görmeye gelmediği için ne diyeceğimi bilemedim. Şimdi ise gelip görmek istiyor nasıl açıklayan bilirim. Çünkü okuduğum hikayedeki dede masalına artık inanmıyor.

  Cevapla
  1. Sedef Güngör Yazar

   Merhaba, dört yaşındaki bir çocuk için bunu anlatmanın en iyi yolu, bunu bir hikayeye dönüştürmek olacaktır. Bir hikaye üzerinden çocuğa, babanın uzakta olduğunu çok istediği halde onu görmeye gelemediğini ancak bir gün onu görmeyi çok isteyerek uzaklardan geldiğini,çocuğun önce kafasının karıştığını, ne yapacağını bilemediğini ancak daha sonra çok mutlu olduğu gibi bir şey anlatabilirsiniz. Burada önemli olan Kısım çocuğun hissedebileceği duyguları dile getirmek ve hikayeyi pozitif şekilde bitirmek olacaktır.hikaye üstünden çocuk sormak istediği soruları sorabilir, siz de yanıt verebilirsiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir